Znanje

ajrmmm
ajrmmm
u Znanje

Jezici, jezikofilija, lingvistika, etimologija te jezične začkoljice i kurioziteti

Jutros me prijatelj upitao kako funkcioniraju kineski karakteri i onda mu napisah podužu poruku, skoro esej, jer se ne može objasniti u jednoj rečenici.

Vidim da nema teme u koju bi se pisale svakakve jezične začkoljice, putovanja riječi kroz razne jezike, etimološke fore, neologizmi, idiolekti, primjeri lažnih prijatelja (false friends/cognates) i slično. Stoga, evo jedna opća tema za jezikoljupce. Možete pisati o raznim zanimljivostima, opskurnim jezicima i sve što vam grije jezikofilna srca.
ma mnogo ljudi koji to vole, ali sigurna sam da će @ragatalov uživati u ovoj temi. Pa da započnem:

1. Riječ "bol" je muškog roda ako se odnosi na tjelesni bol, a ženskog roda ako se odnosi na psihičku/emocionalnu bol.

2. Nedavno sam se oduševila kad sam skontala da je palačinka kolač iz tave: pan + cake. A cijeli život znam tu riječ.

3. Danas sam shvatila da je riječ tajfun kineskog podrijetla: tai feng = olujno (vrijeme)

Nebu išlo!

Za više sadržaja trebaš se prijaviti ili otvoriti korisnički račun.