Svakodnevne misli

Vršnjačko zlostavljanje/Bullying

Bullying se definira kao korištenje sile, prijetnji i prisile u svrhu ponižavanja, zastrašivanja i ostalih oblika zlostavljanja.
Nerijetko se ponavlja među istim akterom i žrtvom, a razlog iza zlostavljanja je uspostavljanje dominacije u društvu te dobivanje osjećaja moći, pobjede i kontrole.
Dijeli se na emocionalni (zadiranje u odnose), verbalni, cyber i fizički, iako se fizički smatra posebnom kategorijom, tim više što je svugdje svrstan pod kaznena djela. SAD su jedna od rijetkih država koja je zakonski regulirala bullying u cijelosti, motivirane zabrinjavajuće visokim stopama takvog ponašanja među djecom i mladima.

Pretpostavljam da je većina nas kročila u dob u kojoj je vršnjačko zlostavljanje stvar prošlosti. Je li doista?

Jeste li ikada zlostavljali nekog, a da ste bili svjesni svojih postupaka? Zašto? Kako se danas osjećate zbog toga?

Jeste li (bili) zlostavljani? Kako je to utjecalo na vas?
Kako ste odgojeni da reagirate? Kako ste reagirali? Što ste uspjeli postići?
Kako reagirate kad svjedočite zlostavljanju?

Imam vlastita iskustva po tom pitanju i mislim da se od nekih stvari nisam u potpunosti oporavio, ali danas shvaćam koliko mi je to omogućilo da se razvijem kao osoba i pomognem drugima koji pate od istog problema.

Svaki savjet, prijedlog, iskustvo, pitanje i sl. su dobrodošli.
...
"Bullying is a game of dominance, and they will not play if they cannot win."

Nebu išlo!

Za više sadržaja trebaš se prijaviti ili otvoriti korisnički račun.