Coming out

Fantom
Fantom
u Coming out

Pros & Cons of coming out

Razmišljajući o tome kako bi to bilo da sam "out", shvatio sam da uz nekoliko očiglednih prednosti biti "out" ima i nekoliko velikih mana, tj. da ostanak ima neke prednosti.

Naime ostanak u ormaru znači zadržavanje svih beneficija koje klasičan hetero lifestyle nosi, a to su:
- imunitet na maltretiranje
- izostanak diskriminacije u svim oblicima (ne moraš tražiti gay friendly išta)
- zadržavanje društvenog statusa
- zadržavanje stabilnog odnosa sa muškim kolegama, poznanicima, prijateljima (ne moraju strepiti da im ga "ne metnem")
- čovijek se ne mora objašnjavati drugima
- sloboda kretanja u zemljama/gradovima/selima koje su represivne prema gay populaciji
- izostanak osjećaja nepravde i neuklopljenosti (ne osjećaš to na vlastitoj koži)
- osjećaj moći koji proizlazi iz članstva u čoporu
- afirmacija - osjećaj pripadnosti i prihvaćenosti

Netko tko je cijeli život bio dio dominantnog čopora hetero vukova i uživao u svim beneficijama tog status, dobrovoljno preuzimanje uloge (potencijalne) žrtve se čini prilično nerazumno, osobito nakon što je uložio puno truda i vremena da dokaže svoje mjesto unutar tog čopora. Vrlo je teško pristati na to da dio svakodnevne rutine postane izbjegavanje prepreka na putu koje nastaju iz toga što si gay.

Na drugoj strani gledam prednosti izlaska iz ormara:
- skidanje okova sa onoga što čovijek stvarno jest (trenutačno smanjenje pritiska koji zbog toga nastaje)
- čovijek se počne osjećati prirodno u svojoj osobi (ne kažem tijelu, zato jer nije tjelesno)
- otvaranje mogućnosti pronalaska životnog partnera s kojim će moći ostvariti jednu višu razinu prisnosti
- seksualno prosvjetljenje / oslobođenje

Oba scenarija su realna i izvediva ... no koji izabrati? Problem ovakvog teoretskog razmatranja jer što to spada u kategoriju "misliti je drek znati" ... pokušavaš nešto znati, a nemaš dovoljno informacija da stvoriš realnu sliku o tome ...

Da li se slažete sa mojim popisom prednosti / mana?
Koji je glavni razlog zbog kojeg radije birate da ste "u ormaru"?

P.S.
Ovdje nisam navodio roditelje zato jer već jako dugo sa njima ne živim, zbog čega sam izgubio potrebu da dobijem od njih potvrdu da su oni sa time OK. Koliko sam vidio iz postova na ovom forumu, velika većina roditelja je to prihvatila ... tako da ne razbijam time glavu previše. Unatoč tome, razumijem da mnogima roditelji igraju veliku ulogu u coming out ...

P.P.S.
Interesantna mi mogla biti i tema "Tips & triks života u ormaru" ili "Kako život u ormaru učiniti podnošljivijim"

Nebu išlo!

Za više sadržaja trebaš se prijaviti ili otvoriti korisnički račun.