Zdravlje

Fantom
Fantom
u Zdravlje

Pušenje ubija tebe i one oko tebe

Kako sam primjetio da su zagrebački gej klubovi stalno zadimljeni i puno ljudi puši, odlučio sam otvoriti ovu temu gdje se mogu iznositi činjenice i podaci vezani za pušenje cigareta, zdravstvene posljedice za pušača i osobe oko pušača i probleme s kojima se susreću pušači i nepušači. Cilj mi je da što više pušača prestane puštiti, a ako ova tema urodi time da i jedna osoba prestane pušti mislim da je svrha ispunjena...

Ja sam inače nepušač iako sam tehnički i ja pušio 16 godina protivno svojoj volji jer sam živio u kućanstvu sa pušačima, a i budem izložen cigarama kad odem u klub ili kafić gdje se puši (što je u Hrvatsoj 80% kafića i klubova).

Mislim da je naša država i društvo općenito vrlo nazadno po tom pitanju jer zemlje poput Irske imaju zabranu pušenja u kafićima i noćnim klubovima. Inače, procjenjuje se da u Hrvatskoj od posljedica pušenja godišnje umire oko 14.000 ljudi, što znači i da Hrvatska svake godine gubi jedan grad veličine Makarske. Pa ako uzmete da je oko 10% lgbt osoba u generalnoj populaciji, znači da umre i 140 LGBT osoba, dakle netko od vas i vaših prijatelja će umrijeti zbog cigareta.

Imao sam susjeda, čovjek je imao ispunjen život, imao je para, imao je dobru ženu, kćer....međutim bio je strastveni pušač. Imao je 60g kad je otkriveno da boluje od karcinoma pluća..umro je u roku 9 mjeseci od dijagnoze, u teškim mukama. Također bi na neki način ovu temu posvetio njemu i svim žrtvama duhanskih proizvoda. Vjerujem da je mnogima zamorna i odbojna ta antipušačka spika, ali mislim zamislite da bljujete krv, da ne možete disati ...to su mnogima realne posljedice pušenja.

Također sam neki dan bio u jednom gej klubu gdje je bilo naljepljeno zabranjeno pušenje, a 50% gostiju ju pušilo (što je još jedan balkanski fenomen - nepoštovanje propisa i zabrana).

Ispunite i anketu da vidimo koliki je postotak lgbt pušača!

Da li pušite? kad ste počeli (s koliko godina)? zašto ste počeli? imate li nekakve zdravstvene probleme zbog toga? znate li nekoga tko je umro zbog pušenja? želite li prestati? ako ste nepušač dal vam smetaju zadimljeni prostori?

Nebu išlo!

Za više sadržaja trebaš se prijaviti ili otvoriti korisnički račun.