Znanje

iluzionist54
iluzionist54
u Znanje

Škola ne valja - tko je kriv?

Zanimljiva rasprava www.jutarnji.hr/...rvatskoj-treba-zatvoriti/4659698/ u kojoj se naravno nitko s nikim ne slaže, svatko optužuje svakog drugog, ali svejedno ima zanimljivih razmišljanja:
[quote] Takva rasprava razbjesnila je Zlatka Šešelja, vlasnika zagrebačke privatne klasične gimnazije koji je iz publike poručio gostima da prestanu govoriti o stvarima o kojima pojma nemaju.
- O kakvim promjenama menadžmenta vi govorite. Jeste li svjesni da je u školi nemoguće promijeniti profesora kojim menadžment nije zadovoljan. Ako ne možete promijeniti profesora kako možete promijeniti rezultat?
[/quote]

Osobno vidim nekoliko elementa u igri: kurikulum, školski management, nastavnici, roditelji.
Iz davnih iskustava dok sam radio u prosvjeti (moje isprike mojim biografima što opet spominjem te davne trenutke), rekao bih da su svi ti elementi odgovorni.

O kurikulumu smo imali nedavno masovne prosvjedne skupove. Međutim o ostalima imam nešto osobnih iskustava.

Znam da su me u tadašnjoj jezičnoj gimnaziji učenici pitali "a što ćemo zapisati? Nama nastavnicu uvijek kažu što trebamo zapisati". Na to je moj odgovor bio da ja ne diktiram. Ali ne zato što sam ja tako pametan, nego jer me moja gimnazijska profesorica hrvatskog jezika i književnosti tome tako naučila.

U toj istoj jezičnoj gimnaziji, direktorica mi se požalila u razgovoru da još dolaze roditelji dizati buku o tome kako " ***¡Moje!*** dijete ..." već ne znam šta, ali izuzetan naglasak na "moje", što je tadašnju direktoricu ostavljalo bespomoćnom.

Ali sto tako iz osobnh iskustava znam da nastavnik može napraviti od učenika čuda, ako za to ima volje i energije. Čak i od onih za koje se smatra da su otpisani. OK, ne uvijek. Postoje buntovnici koji se bore protiv škole kao sredstva socijalne konformacije, što je opet valjan razlog.

Što bi vi dakle promijenili? Jer, na kraju balade, osim ako roditelji / fortuna nisu osigurali vama i još tri generacije unaprijed budućnost bez rada (npr. Todorići, Rajići, itd.) treati će nešto raditi da bi se preživjelo ...?

Nebu išlo!

Za više sadržaja trebaš se prijaviti ili otvoriti korisnički račun.