Znanje

Fantom
Fantom
u Znanje

Crtice iz (LGBTIQ+) povijesti

Tražio sam postoji li ovakva tema, ali nisam uspio naći. Unaprijed isprike ako sam pogriješio.

Dakle, na ovom forumu postoji mnoštvo tema i rasprava kroz koje se provlači povijest. Ona se najčešće koristi kao polazište za neki argument ili analizu, ali sam nekako mislio da bi bilo lijepo imati temu bez interpretacije samih povijesnih činjenica.

Znači, neka je ideja da se stavi crtica iz povijesti uz što manje interpretacije, a koja se tiče nekog događaja u prošlosti, koji po mogućnosti ocrtava neki oblik LGBTIQ+ života.

Na primjer, razlika između interpretacije i povijesne činjenice:
Povijesna činjenica: 1969. godine bila je pobuna u Stonewallu
Povijesna interpretacija: Pobunom u Stonewallu počinje LGBTIQ+ aktivistički pokret, bla bla bla...

Primjeri crtica iz ruske povijesti:

Nikada nisam bio zaljubljen u žene. Jedan snažan osjećaj, sličan ljubavi, doživio sam tek kad sam imao 13 ili 14 godina; ali ne želim vjerovati da je to bila ljubav; jer je objekt bila debela sluškinja (doduše, vrlo lijepog lica), štoviše, od 13 do 15 godine je najbezbrižnije vrijeme za dječaka (adolescencija): ne znaš na što bi se bacio, a sladostrasnost u ovo vrijeme djeluje izuzetnom snagom. Često sam se zaljubljivao u muškarce... Za mene je glavni znak ljubavi strah od uvrede ili jednostavno ne sviđanja voljenom subjektu, samo strah. Zaljubio sam se u muškarce prije nego što sam imao ikakvu ideju o mogućnosti pederastije; ali čak i nakon što sam naučio, pomisao na mogućnost snošaja mi nije bila na pameti.

Zapis iz Tolstojevog dnevnika, 1851. godina

ili

„15. svibnja. <...> Put je vodio pored kupališta. Mislio sam da, ako vidim kod vanjskih vrata banšika*, neću izdržati i da ću ući. <…> Pokazalo se da su vrata bila odškrinuta, ali banšika* nije bilo. Nekim sam čudom izdržao i produžio.
18. svibnja U vrijeme sastanka obuzele su me grešne misli. Na Morskoj (ulici), ne stigavši do ugla Nevskog (prospekta), odaslao sam kočijaša i pošao pješice do Policijskog mosta i, prešavši ga, skrenuo lijevo uz Mojku. Dva sam puta prošao naprijed-natrag pokraj vrata mnogih kupališta, a treći put sam ušao. I evo... opet sam grešan.
Konstantin Romanov**. Dnevnik
1903–1905

banšik - poslužitelj koji je prao osobe koje su ušle u kupališta
* Konstantin Romanov - ujak Nikole II.

ili

“Za bolje umrežavanje, bogate su tetke* organizirale večere, balove, na kojima su se pojavljivali u pratnji svojih ljubavnika. Jedan od takvih balova se nedavno održao povodom useljenja u luksuzno uređen stan smješten u središtu grada, a sam vlasnik i neke tetke su nosili ženske haljine. Gostima je prvo poslužen čaj s konjakom, predjelo, nakon čega se plesalo gotovo do četiri sata, kada je servirana bogata večera.
Za večerom je posluženo vino u golemim staklenim penisima i nazdravljalo se prigodnim zdravicama za tu manifestaciju, među ostalim i zdravice odsutnim visokopozicioniranim pokroviteljima društva, a posebno jednoj visokopozicioniranoj osobi koja se smatrala najvišim pokroviteljem.
Nakon večere počela je ogromna, nečuvena orgija. <...> Orgijanje se nastavilo do jutra, nakon čega su se svi razišli u parovima sa svojim muškarcima-damama, neki su otišli kućama, a neki u svratišta i kupališta. Posluga se na takvim večerima obično nije sramila, budući da je probrana iz vlastitih redova."

Anoniman izvor, kraj 1890. godine - 1894. godina.

*tetka - naziv za gej muškarce u ono vrijeme

Pa eto, ako netko naiđe s vremena na vrijeme na slično svjedočanstvo, mislim da bi bilo zanimljivo da se i to čita, a ne samo rasprave oko izvora i interpretacija :)

Nebu išlo!

Za više sadržaja trebaš se prijaviti ili otvoriti korisnički račun.