Zdravlje

Fantom
Fantom
u Zdravlje

Intermittent Fasting (Povremeni Post) i inačice

Intermittent fasting način je prehrane gdje se osoba određeni vremenski period suzdržava uzimanja hrane, odnosno, jede u jednom kraćem vremenskom periodu. Postoje i inačice poput izmjene dan-dan, one gdje se ne jede dva dana u tjednu i slično, ali ja bih se bazirao na onoj gdje je tijekom 24 sata vremenski okvir hranjenja između 0 do 8 sati. Pod nula mislim na OMAD (One Meal a Day), gdje se jede samo jednom dnevno.

Što se tiče znanstvene podloge, iako postoje obećavajući pokazatelji, znanstveni dokazi su još uvijek preliminarni i ponekad kontradiktorni. Američka kardiološka udruga smatra da ovaj način prehrane može uzrokovati smanjenje tjelesne težine, smanjiti inzulinsku rezistenciju te smanjiti rizik kardiometaboličkih bolesti. S druge strane, "US National Institute on Aging" predlaže izbjegavati ovaj način prehrane, upravo zbog nepostojanja definitivnih dokaza o učinkovitosti i sigurnosti, posebno kod starijih osoba.

Što se tiče mojih iskustava, prakticiram IF već više od godine dana i za sada mogu reći samo pozitivne stvari. Cijelog sam se života borio s prekomjernom težinom i isprobao sam sve, ali naravno da nikada ništa nije uspjelo jer se svaki put radilo o uskraćivanju neke vrste namirnica što na duge staze nije održivo (vegani/vegetarijanci/frutarijanci sada kažu, "I beg to differ!") i ovo je prvi put da bez ikakvih problema ne jedem 18-22 sata, a tijekom ona 2 do 4 sata jedem što god želim. Rezultat je 15kg manje i stalno održavanje tjelesne težine, pa čak i preko blagdana. :D

Jedini problem je što se ne hranim zdravo - naime, ideja je da se tijekom prozora hranjenja uzme kalorija koliko bi se inače uzelo tijekom 24 sata, znači 1500 do 2000 kcal i to zdravih kalorija, a kod mene su to većinom UH i to ne baš dobri UH. Kada bi moje kalorije bile zdrave ili kada bih možda IF kombinirao s keto i još ubacio malo fizičke aktivnosti, mislim da bi rezultati bili još bolji. Ali tjelesna težina je stabilna, šećer je uvijek na granici hipo, kolesterol je pao ispod gornjih vrijednosti, svakodnevni večernji napadaji gladi su se smanjili za 90% i čokolada u stanu može preživjeti i do 48 sati. :D

Pa me zanima ima li još netko iskustva s ovim načinom prehrane?

Nebu išlo!

Za više sadržaja trebaš se prijaviti ili otvoriti korisnički račun.