Duhovnost

Fantom
Fantom
u Duhovnost

Uskrs

Mnogi će od nas danas farbati jajaca (kako tko i kako kome), vjerojatno će neki šunkicu već blagovati prije mraka, a sutra će pokoji otići i u crkvu jer, eto, tako je običaj. No, što to znači za LGBT vjernike? Oni zasigurno neće biti spomenuti kao istovrijedni sudionici ovog najvećeg kršćanskog blagdana. Nema za Uskrs čak niti gay verzije Glee serije gdje se pjeva "Baby, it's cold outside".

No, to je samo u našim glavama. Ako uzemo Cvjetnicu, taj veliki događaj kada je Isus ušao u Jeruzalem pozdravljen od naroda kao Mesija, sa svim palmama i maslinama, nije li to slično javnoj i političkoj proslavi različitosti koju svi na svoj način doživljaju tijekom Pridea? Ovo je doista radikalno promišljanje jer ja odbijam ići na Pride sve dok se tamo vrte Antifa zastave, ali i to je stav koji treba poštivati. No, upravo kao što je Krist doživio poniženja nakon Posljednje večere, čak i od njegovih najbližih, njegove vlastite obitelji, ipak je dao nadu - novu nadu života koja dolazi nakon smrti. Biblija zapravo reflektira život LGBT osoba svaki dan. Oni koji radikalno žive Evanđelje, koji svaki dan nastoje poruku Evanđelja tog dana iskoristiti u svom životu na ovaj ili onaj način, i te kako su svjesni toga. Za sve koji misle da je Biblija homofobna, neka me pitaju za konkretne dijelove i konkretno ću odgovoriti na njih.

Queer ideologija ali i queer teologija izaziva razne kategorije i kreće dublje u neke biblijske priče, slike i pitanja vjere. Osobno smatram da promišljanje o njima oslobađa. Kristovo uskrsnuće može biti nadahnuće mnogima, osobito onima koji su "u ormaru". Bog je u nama, i progovara kroz nas, pa je i ponovno rođenje, Uskrs, velika nada svima koji afektivno doživljavaju vjeru.

LGBT kršćani nisu u crkvi zato jer im roditelji žele da budu tamo. Mi smo tamo jer je to autentični izraz vjere.

Sretan i blagoslovljen Uskrs svima!

Nebu išlo!

Za više sadržaja trebaš se prijaviti ili otvoriti korisnički račun.